معرفی کیف و کوله پشتی

کوله پشتی کوهنوردی باید دارای چه ویژگی هایی باشد تا بتواند برای ما در کارآمد باشد؟

کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی کوهنوردی باید دارای چه ویژگی هایی باشد تا بتواند برای ما در کارآمد باشد؟

 

کوله پشتی کوهنوردی

انتخاب کوله پشتی کوهنوردی

 

کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهمترین ابزارها برای کوهنوردی حرفه ای می باشد. شاید بگویید که با یک کوله ‌پشتی معمولی هم می توان تجهیزات مربوط به کوهنوردی را حمل نمود و شاید برای افرادی که به صورت معمولی و تفریحی کوهنوردی می‌ کنند این کار انجام شدنی باشد.

 اما برای افراد حرفه ‌ای  به ‌هیچ‌ وجه امکان‌ پذیر نیست و اگر می ‌خواهید یک کوهنوردی حرفه ‌ای داشته باشید و تمام تجهیزاتی که نیاز دارید همراه شما باشد باید یک کوله پشتی کوهنوردی حرفه ای داشته باشید.

 پس بهتر است قبل از خرید آن اطلاعاتی درمورد کیف کوله پشتی کوهنوردی داشته باشید تا بتوانید مطابق با نیازی که دارید کیف مورد نظر خود را خریداری نمایید. به طور مثال اینکه کیف دارای جیب های متعدد باشد تا لوازم شما درون آن جای بگیرد، بندهای مستحکمی داشته باشد تا در میانه راه پاره نشود و با توجه به ای‌که اکثر کیف کوله پشتی ‌های کوهنورد گران هستند باید به این موارد توجه ویژه‌ ای نمود تا هزینه ای که پرداخت می کنیم هدر نرود.

 

کوله پشتی ورزشی فوروارد FCLT320

 

نکات و موارد اولیه برای انتخاب کوله پشتی های کوهنوردی

 

برای انجام هر کار حرفه ای نیاز است که لوازم حرفه ای مرتبط با آن کار را دارا باشیم تا بتوانیم به بهترین نحو و به صورت تخصصی بدون اینکه فشاری به بدن وارد نماییم کار را انجام دهیم. کوهنوردی یک کار بسیار حرفه ای است که نیاز دارد لوازم خاص و شمخصی همراه شما باشد تا بتوانید بدون ایجاد فشار و احساس سنگینی ناشی از حمل کیف کوله و بارهای داخل آن کوه پیمایی خود را انجام دهید. پس بسیار عالی می شود که یک کیف متناسب و حرفه یا را انتخاب نمایید تا در مسیر برای شما مانند یک عامل کننده باشد تا عاملی مزاحم و سنگین و دست و پا گیر.

پس بهتر است برای انتخاب و خرید کوله کوهنوردی نیاز است یکسری نکات را بدانید و آن‌ ها رعایت کنید. در واقع وجود این نکات است که که باعث می ‌شود بین کوله‌ پشتی ‌های معمولی و کوله های کوهنوردی حرفه‌ ای تفاوتی ایجاد شود. در ادامه به چند مورد از این خصوصیت ها اشاره خواهیم نمود و آن‌ ها را به‌ طور کامل برای شما توضیح خواهیم داد.

 

 

مدت زمانی که برای صعود در نظر دارید:

 

یکی از مهمترین موارد تفاوت بین کوله ‌های معمولی و کوله های کوهنوردی این است که مدت زمان صعود و درواقع مدت زمان حمل کیف کوله چقدر می باشد و در واقع همین موضع است که تفاوت اولیه را ایجاد می کند.

 شما حساب کنید که در روز شاید درنهایت سه تا چهار ساعت کوله ‌پشتی را بر روی دوش خود حمل کنید اما در زمان صعود و کوهنوردی باید کوله ‌ای را انتخاب نمایید زیرا ساعت ‌ها این کوله همراه شما خواهد بود و در کوهنوردی های بسیار حرفه ‌ای شاید حتی روزها و هفته‌ ها این کوله همراه شما باشد.

 

 

آب و هوا  در زمان صعود حاکم است:

 

از دیگر موارد بسیار تاثیرگذار در انتخاب کوله پشتی شرایط جوی و آب و هوایی می باشد. زمان و کوهی که قصد دارید به آن صعود نمایید باید بدانید که شرایط آن چگونه است سرد و برفی است؟ یا گرم و مرطوب؟ و یا بارانی؟

با توجه به این آب‌ وهوا باید کوله‌ پشتی منحصربه‌ فردی را انتخاب نمایید. به طور مثال اگر هوا گرم و مرطوب باشد و شما باید کوله ‌ای را انتخاب نمایید که دارای سیستم تهویه برای گردش جریان هوا داخل کیف باشد تا هوا بتواند همواره به داخل کیف شما به جریان بیفتد و همچنین از پشت کمر شما هوا را انتقال دهد.

این شرایط مانع از تعریق در ناحیه کمر می شود زیرا کیف کوله های معمولی، معمولا در آب ‌وهوای گرم باعث تعریق در ناحیه پشت کمر می‌شود و حتی ممکن است باعث ساییدگی پوست نیز شود.

 در ادامه اگر هنگام صعود هوای سرد و بارانی حاکم می باشد پس باید به دنبال کوله هایی باشید که ضد آب باشند و پوشش مخصوص بارندگی را حتما برای آن تهیه نمایید تا لوازم شما دچار آسیب نشوند.

 

کوله پشتی کوهنوردی

کیف کوله در شرایط متفاوت

 

فعالیت هایی که در طول صعود خود دارید :

 

بعضی از افراد همراه با کوهنوردی که انجام می ‌دهند طبیعت ‌گردی، دوچرخه ‌سواری در کوهستان، دویدن در مسیری خاصی و غیره را انجام می دهند.

 و تمامی این موراد را در صعودهای کوهستانی خود همراه دارند پس حالت نیاز است که کیف دارای جیب های فراوان باشد تا وسایل و لوازم مختلف و درعین ‌حال تخصصی را بتوانند همیشه همراه خود و در دسترس داشته باشند. همچنین وجود بند کمری نیز برای بسیاری از آن ها مفید است زیرا کیف را  به ‌صورت کاملا فیکس بر روی بدن نگاه می دارد.

 

 چه سایزی از کوله پشتی برای شما نیاز است؟

 

کوله پشتی های معمولی و روزانه معمولا چهل لیتر و یا کمتر از آن ظرفیت دارند اما برای کوهنوردی نیاز است که کوله ‌پشتی‌های متناسب با نوع فعالیت خود را همراه داشته باشید.

 این موضوع را مورد توجه داشته باشید اگر پوشش‌های اضافه مانند کیسه خواب و سایر تجهیزات همراه خود ندارید پس نیازی نیست که کوله پشتی خیلی بزرگ انتخاب نمایید. کوله ‌پشتی با ظرفیت کمتر هم می ‌تواند پاسخ‌ گوی نیاز شما باشد و درعین اینکه به کمر شما فشار وارد نمی ‌کند و آن را خسته نمی ‌کند. همچنین سبک ‌تر و فشرده‌ تر است و راحت می توانید مسیر کوه را پیمایش کنید.

 

۱۰ لیتر یا کمتر = مسیر های کوتاه و در نور خورشید ، دویدن، دوچرخه سواری جاده ای

۱۱ تا ۲۰ لیتر = دوچرخه سواری در کوهستان ، مسیر های کوهپیمایی طولانی تر ، دویدن

۲۱ تا ۳۵ لیتر = مسیرهای بلند و ناهموار ، کوه نوردی

۳۶ تا ۵۰ لیتر = هر فعالیتی که شامل تجهیزات بیشتر مانند صخره نوردی و یا فضاهای بیشتری برای لباس و غذا و آب باشد.

 

 

کوله چگونه می تواند برای ما و کوهنوردی ما مناسب باشد؟

 

کوله پشتی های روزانه معمولا گستره وسیعی دارند تا ما بتوانیم آنها را انتخاب کنیم و با توجه به نیازی که داریم از آن استفاده کنیم. اما در مقابل کوله پشتی کوهنوردی چندان گستره وسیعی ندارند و تنها تعدادی مخصوص زنان و کودکان طراحی شده اما قسمت عمده آن برای هر دو جنس زن و مرد می ‌باشد.  

ویژگی‌هایی مانند این ‌که بندهای قابل تنظیم داشته باشد و بند‌های روی نیم تنه که مهم ‌ترین ویژگی کیف کوله هستند نیز وجود داشته باشند زیرا برخی افراد که نیم ‌تنه و کوتاهی و یا بلندی دارند می ‌توانند این بندها را متناسب با بدن خود تنظیم نمایند.

 برخی از برندها که حرفه‌ای ‌تر به این موضوع پرداخته‌ اند و سایز بندها را به صورت کوچک و بزرگ قرار داده اند تا افراد با توجه به جثه خود آن را تنظیم کنند.

زمانی که شما کوله ‌پشتی را بر روی دوش خود قرار می دهید ابتدا باید بندهای آن را محکم ببندید و همچنین خود کوله باید مقداری بالاتر از باسن شما قرار بگیرد.

 بندهای دوش را تنظیم نمایید و نیم ‌تنه کوله را با توجه به بدن خود تنظیم کنید اگر بندهای کوله پشتی کمر شما را ناراحت کرد و احساس خستگی می‌ کنید نیم‌ تنه کوله پشتی کوتاه است پس بهتر است متناسب با سایز بدن خود آن را انتخاب نمایید. همیشه هنگام خرید کوله ‌پشتی آن را برای بدن خود امتحان نمایید تا این موارد را بتوانید به خوبی متوجه شوید.

 

 

دانستنی های جالب در مورد کوله پشتی های کوهنوردی بانوان:

 

بسیاری از افراد و حتی برخی مجله‌ های مربوط به کوهنوردی این موضوع را بیان می کنند که که کوله پشتی هایی که مخصوص زنان طرح شده است تنها تفاوت آن ها با سایر کیف ها در رنگ و طراحی می باشد وهیچ ویژگی و تفاوتی دیگر نسبت به سایر کوله های ندارند.

اما واقعیت این است که این کوله ها با توجه به آناتومی بدن زنان طراحی شده به طور مثال بندها اریب تر و بایک تر هستند تا بتوانند راحت ‌تر روی باسن و شانه قرار بگیرند. اگر خانم هستید و می ‌خواهید کوله ‌پشتی انتخاب نمایید بهتر است حتما به دسته کوله پشتی مخصوص بانوان سر بزنید.

 

 

ویژگی های کلی که باید برای خرید کیف کوله پشتی در نظر داشته باشید:

 

بهتر است یکسری از موراد را بدانید تا قبل از خرید برای بررسی آن ها اقدام نمایید. علاوه بر تناسب و سایز، ویژگی های منحصربفرد هر کوله پشتی را باید بررسی نمود که در ادامه تعدادی از آن ها را برای شما عزیزان قرار داده ایم.

 

– کوله پستی هایی که دارا قاب و یا اسکلت هستند:

 

تعدادی از کوله ها به طور معمول با یک اسکلت داخلی و یا یک چارچوب ورقه ای سبک وزن تهیه شده اند تا در بارگیری ها زیاد تجهیزات، محکم و مستحکم تر باشند . این موضوع بدون شک باعث سنگین تر شدن کوله پشتی می شود اما در عین حال بهترین کوله پشتی کوهنوردی برای صعود های سنگین خواهد بود.

اما اگر شما به دنبال یک کوله پشتی فشرده و سبک وزن هستید تا  بتوانید در سفرهای دیگر آن را در چمدان خود جای دهید ، بهتر است کوله پشتی فاقد اسکلت را انتخاب نمایید.

 

– بندهای کمری و سینه ای:

 

دقیقا ویژگی ای که یک کوله پشتی عادی و حتی مدرسه را با کوله پشتی کوهنوردی حرفه‌ ای جدا می ‌کند این است که کمربندهای روی قفسه سینه و شکم دارد تا بتواند وزن کوله را بر روی تمام شانه و اسکلت بدن و همچنین لگن منتقل نماید.

 به همین دلیل است که کوهنوردها  در کوه ‌پیمایی های طولانی کمتر احساس خستگی می‌ کنند. بندهای روی سینه کمک می ‌کند تا تجهیزات شما به صورت فیکس درجای خود باقی بمانند. در کوله پشتی هایی که بزرگ ‌تر هستند بهتر است بندهای بلند کننده وجود داشته باشد تا بتوانید متناسب با نیازی که دارید آن را تنظیم نمایید.

 بندها بهتر بر روی شانه  قرار داشته باشند زیرا در این صورت می توانند کوله ‌پشتی را به اسکلت بدن متصل کنند. در این حالت ستون مهره‌ های شما آسیب نمی ‌بیند و هم می‌ توانید سرعت خود را در کوه‌ پیمایی حفظ کنید.

 

کوله پشتی کوهنوردی

مخزن آب یا کمل بک

 

– ویژگی کمل بک و مخزن های آبرسانی به همراه جیب های کناری قمقمه های آب :

 

از جمله جذاب ترین ویژگی‌های حرفه ‌ای که در کوله پشتی کوهنوردی وجود دارد مخزن آبرسانی و یا همان کمل بک می باشد. کمل بک یک مخزن است که بین محفظه داخلی و اسکلت خارجی کیف قرار می گیرد.

 یک کیسه پلاستیکی است که می‌ توان آن را با آب پر کرد و لوله ‌ای بلند دارد که آن را به خارج از کیف می ‌رساند و شما می ‌توانید خیلی ساده بدون ای‌که خود را درگیر بطری‌ های آب نباید از این لوله‌ها آب بنوشید.

 کمل بک یک قابلیت بسیار عالی و حرفه‌ ای برای کوهنوردان است و وزن زیادی به کیف شما اضافه نمی ‌کند درعین‌ حال که کار شما را بسیار ساده ‌تر می ‌کند. همچنین در کیف‌ های کوله کوهنوردی جیب‌های کناری مخصوص قمقمه آب نیز تعبیر شده که می ‌توانید از آن استفاده نمایید.

 

– بافت های تهویه کننده در کوله کوهنوردی:

 

برندهای مخصوص تولید کوله کوهنوردی از بافت های پارچه ای مشبک و یا همان شبکه ای استفاده می کنند که باعث چرخش هوا در محیط داخلی کیف می شوند.

این موضوع  باعث می شود که کمر شما زمانی که کوله بر روی آن قرار دارد عرق نکند و همچنین گرما را به خود جذب نکند. اگر می خواهید کیفی خریداری نمایید که در تابستان با آن کوهنوردی کنید بدون شک این موضوع برای شما می تواند بسیار عالی باشد.

کوله پشتی کوهنوردی فوروارد FORWARD FCLT310

 

– جیب های کیف کوله:

 

جیب های کوله پشتی از قسمت های فرعی هستند که برای بسیاری از افراد دوست داشتنی می باشند. معمولا جیب ها بسیار ساده و سر راست می باشند . کوله پشتی کوهنوردی حرفه ای از یک جیب اصلی و یک جیب زیپ دار در بالا و یا یک جیب بیرونی برای ذخیره کردن وسیله های کوچک و متفرقه برخورادار می باشد.

همچنین وجود جیب های کوچک می تواند به شما کمک نماید که لوازم بسیار ضروری مانند قرص ها درون آن قرار دهید تا در صورت لزوم بتوانید سریع به ان ها دسترسی پیدا کنید.

 

 

 

 

آیا کوله پستی های مخصوص بانوان با سایر مدل های تفواتی دارد؟

بله، کوله پشتی مخصوص بانوان مطابق با آناتومی بدن زنان طراحی شده تا بتوانند کوله را راحت تر حمل کنند

ویژگی کمل بک در کیف کوله کوهنوردی چیست؟

کمل بک در واقع یک مخزن آب در دیواره کیف می باشد که توسط یک لوله می توان از آن آب نوشید که بسیار کاربردی می باشد

چگونه سایز کوله پشتی را انتخاب کنیم؟

در واقع با توجه به نوع استفاده ای که دارید می توانید آن را انتخاب نمایید. اما بهتر است کوچک و سبک باشد تا حمل آن ساده تر باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *