معرفی کیف و کوله پشتی

کیف کوهنوردی و کوله پشتی حرفه ای کوه را باید با رعایت چه نکاتی انتخاب نمود؟

کیف کوهنوردی

کیف کوهنوردی و کوله پشتی حرفه ای کوه را باید با رعایت چه نکاتی انتخاب نمود؟

 

کیف کوهنوردی

ویژگی های کیف کوهنوردی حرفه ای

 

کیف کوهنوردی و کوله پشتی از جمله تجهیزاتی می باشند که برای حمل لوازم کوهنوردی حرفه ای بسیار مورد نیاز و ضروری می باشند. در واقع می توان کیف کوهنوردی را به یک جعبه تشبیه نمود که تمام لوازم مورد نیاز درون آن جای می گیرند.

پس وقتی این کیف چنین مسئولیتی را بر عهده دارد باید دارای تمام نکاتی که در ادامه می گوییم باشد تا یک کیف تخصصی و در عین حال عالی باشد و بتواند خواسته های ما را برآورده سازد در این صورت است که در میانه راه کوهنوردی ما را تنها نخواهد گذاشت.

برای انتخاب کوله پشتی بهتر است آن را بر روی بدن خود امتحان نمایید تا ببینید می توان کیف را در ارتفاع مورد نظر تنظیم نمود یا خیر زیرا این موضوع می تواند هم بر سلامت شما تاثیر گذار باشد و هم کار حمل کیف در طول مسیر را برای شما سخت نماید.

شرکت هایی که کیف کوهنوردی را تولید و طراحی می کنند در سال های گذشته این کار را بسیار دگرگون ساخته اند تا بتوانند در هر ابعاد و سایز و مدلی که افراد درخواست دارند کیف را طراحی و تولید کنند. همین موضوع باعث شده که انتخاب کیف کوله کوهنوردی تا حد بسیاری ساده و آسان شود.

کوله پشتی کوهنوردی فوروارد FORWARD FCLT312

 

موضوع دیگری که مهم است جنس کیف می باشد که بهتر است دارای یک پارچه انعطاف پذیر و همچنین مقاوم در برابر آب و یا همان ضد آب باشد. اگر کیف شما ضد آب نیست می توانید از کاورهای  مخصوص ضدآب برای کیف استفاده نمایید.

برای امنیت بیشتر تسمه هایی از جنس اسفنج نرم که بر روی شانه ها و کمر قفل می شوند نیز معمولا در این نوع کوله ها تعبیه شده است.

همچنین بهتر است پشتی و زین داخلی کیف را چک نمایید تا متوجه شوید که استاندارد است و یا خیر در این صورت برای جلوگیری از فشار مضاعف به فرد و شانه ها و ستون مهره ها می توانید این کیف را انتخاب نمایید.

 

 

انتخاب و خرید کوله پشتی مناسب :

با توجه به صحبت هایی که در قسمت بالا داشتیم زمانی که می خواهید برای خرید کیف کوله پشتی اقدام نمایید یکسری از ویژگی ها را مد نظر دارید که توسط آن ها خرید خود را می توانید انجام دهید در ادامه به چند ویژگی اشاره خواهیم نمود.

 

 ویژگی  مهم و تعیین کننده برای خرید کوله پستی مناسب:

جنسیت کوهنورد (زن یا مرد)

حجم یا همان لیتر کوله(حجم بار)

میزان وزنی که قرار است داخل کوله قرار بگیرد (وزن بار)

نوع فعالیت یا برنامه

قیمت و مارک معتبر

 

 

جنسیت کوهنورد:

شاید در دید و نگاه اول بگویید که این موضوع چندان اهمیتی ندارد اما در واقع می توان گفت که فاکتور بسیار مهمی می باشد. زیرا آناتومی بدن زن و مرد متفاوت است پس در نتیجه کیف های تولید شده نیز با توجه به فیزیک و آناتومی هر جنس متفاوت خواهند بود.

خانم ها استخوان بندی ظریف تری دارند و به طور کل ریز نقش تر هستند و به دلیل همان تفاوت آناتومی استخوان لگن پهن تر است و پایین تنه حالتی متفاوت تر دارد. پس در نتیجه کوله های مناسب خانم ها با علایمی مثل women – lady – SL و اشکالی مثل گل شیپوری طراحی می شود و تولید می شود. در بین آقایان نیز هستند افرادی که فیزیک بدنی کوچکتری دارند و این دسته از کیف ها می تواند برای آنان مناسب باشد.

کوله پشتی خانمها و آقایان

کوله پشتی های طراحی شده برای خانم ها کمی کشیده تر است که دارای بندهای کوله نزدیک به هم و کمربندی باریک تر و با شکلی قوس دار است که بهتر روی استخوان لگن خانم ها کیف بشیند.

 

 

 

نوع برنامه یا فعالیت:

زمانی که شما قصد خرید و انتخاب کوله پشتی برای کوهنوردی را دارید بهتر است که نوع فعالیت خود را انتخاب نمایید تا متناسب با آن بتوانید کوله ای حرفه ای را انتخاب کنید.

شرکت های طراحی و تولید کوله پشتی، کیف های مختلفی را برای انواع فعالیت ها طراحی و تولید کرده اند مانند:  کوهنوردی، کوهنوردی فنی یا آلپی، طبیعت گردی و کمپینگ، سنگ نوردی، غارنوردی و … .

 

کیف کوهنوردی

کیف کوله طبیعت گردی

 

کوله های طبیعت گردی: این سبک از کوله ها دارای جیب های مختلفی هستند که در اطراف  کوله قرار می گیرند و حتی در برخی مدل ها یک ایده جالب پیاده سازی شده است که یک کوله کوچک به کوله اصلی متصل شده و می توان کوله کوچک را جدا نمود و برای مسیرهای کوتاه تر همراه به خود برد.

کوله های کوهنوردی: این کیف ها برای حمل بار در ساعات طولانی و مسیرهای بلند مناسب می باشد و همچنین تعداد جیب های این کوله کمتر می باشد.

کوله های فنی و آلپی: این کیف ها معمولا کشیده و بلند هستند و همچنین جیبی در اطراف کیف وجود ندارد. به صورتی طراحی شده اند که لوازم مورد نیاز این کار را بتوان با آن حمل نمود. این لوازم شامل:  چوب اسکی ، کرامپون ، تبرهای یخ  می باشند.

کوله سنگ نوردی: کیفی باریک و بلند که از عرض پهلوهای سنگ نورد باریک تر است تا دستهای سنگ نورد بتوانند دامنه حرکتی زیادی داشته باشند . مانع حرکت او نشود و همچنین سنگ نورد بتواند به راحتی از میان تنوره ها و شکاف ها عبور کند.

کوله یخ نوردی: این کوله ها کاملا ضد آب هستند و معمولا ویژگی های کوله سنگ نوردی دارند اما بندهای مخصوص دارند تا بتوان وسایل یخ نوردی را با آن حمل نمود.

کوله غار نوردی: کیف کوله ای کشیده و استوانه ای با قد بلند که ظاهری بسیار ساده.

همچنین برخی از کمپانی های تولید کیف کوله های حرفه ای مدل هایی دارند که تقریبا می توان گفت میکسی از تمام این حالات می باشد که کوله های اکسپدیسن نام دارند. این کیف ها مشخصات کوله های فنی را دارا می باشند. وزن سبک تری دارند و در عین حال گنجایش بیشترهمچنین توان حمل وزن های بسیار بالای لوازم را نیز دارا می باشند. اما این موضوع را باید در نظر گرفت که قیمت بالایی دارند و گران می باشند.

 

 

حجم کوله

حجم که با واحد  لیتر نیز از آن نام برده می شود در واقع میزان باری است که شما می توانید آن را درون کیف کوله خود قرار دهید. پس به طور کل باری که قرار است درون کیف قرار داده شود با واحد لیتر و گاهی اوقات با اینچ مکعب اندازه گیری می شود اما به طور گسترده تر واحد لیتر برای عموم به کار برده می شود تا قابل درک تر باشد.

تعدای از کیف های کوله به خصوص شرکت های آمریکایی دارای سایز بندی small – medium – large در کیف های خود هستند که این سایزبندی اختلافاتی را با سایزبندی های اروپایی دارد و ممکن است برای برخی افراد مشکلاتی را ایجاد نماید.

انتخاب حجم کافی و مناسب برای کیف به عواملی مانند: مدت زمان برنامه، فصل اجرا و نهایتا حجم وسایل یا بار کاربر بستگی دارد که با توجه به این عوامل، کیف های کوهنوردی اندازه و اشکال متفاوتی دارد.

اما شاید در همین جا سوالی برای شما پیش بیاید که هنگام انتخاب و خرید کیف چه حجمی از کیف را انتخاب کنیم بهتر است و برای ما کاربردی و مناسب خواهد بود.

 انتخاب حجم مناسب کیف به سه عامل بستگی دارد که شامل : مدت زمان برنامه ، فصل اجرای برنامه و آخر هم حجم وسایل خود کوهنورد می باشد.

بدون شک این موضوع برای ما آشکار است که کوله پشتی که برای کوهنوردی یک روزه جمع می کنیم با کوله ای که برای کوهنوردی سه روزه جمع می کنیم بسیار متفاوت خواهد بود. همچنین این موضوع تاثیر گذار است که قرار است این کوهنوردی در فصل تابستان باشد و یا در زمستان. زیرا در فصل تابستان معمولا کوله های کوچکتر نیز می تواند پاسخ گوی نیاز باشد به دلیل اینکه لوازم کمتری همراه خود داریم.

 

حجم های مختلف بر اساس لیتر و نوع صعود:

۱۵ لیتری و کمتر –  برای حمل وسایل مختصر، معروف به کوله قله یا حمله.

۲۵ الی ۴۰ لیتر –  برنامه های یک روزه در فصول مختلف.

۴۰ الی ۶۵ لیتر–  برای برنامه های ۲ روزه و چند روزه.

۶۵ الی ۸۰ لیتر–  جهت اجرای برنامه های ویژه چند روزه در فصول مختلف.

 

 

وزن بار:

تا اینجا بیشتر در مورد حجم باری که قرار است حمل نماییم و گنجایش کیف ها برای جا دادن این حجم بار صحبت کرده ایم اما در کنار حجم چیزی که مهم است وزن بار می باشد.

 ممکن است کوله پشتی ها  با یکدیگر دارای حجم یکسان باشند اما برای حمل بار با وزن های مختلف طراحی شده باشند. حداکثر وزنی که یک کوله مورد نظر می تواند حمل  کند معمولا توسط شرکت سازنده اعلام می شود. کوله هایی که با علامت SL مشخص شده اند برای خانم ها طراحی شده است.

 حداکثر وزنی که توسط کمپانی های سازنده بر روی کیف ها درج می شود حتما به این معنا نیست که اگر میزان بار بیشتر و سنگین تری داخل کیف قرار دهیم کیف کوله پاره می شود و آسیب می بیند. در واقع به این معنی است که بیش از این میزان بار کوهنورد دیگر مانند سابق نمی تواند احساس راحتی برای پیاده روی و حمل بار داشته باشد در نتیجه مجبور است که وزنی بیشتری را بر روی بدن خود بیندازد که به هیچ وجه خوب نیست.

زمانی که در حال جمع آوری کیف کوله هستید بهتر است علاوه بر حجم بار وزن بار را نیز تخمین بزنید تا فراتر از حد مجاز نرود.

همچنین این شکل از تخمین زدن باعث می شود که شما حتی بتوانید کوله های متوسط و کم حجم تر را خریداری نمایید تا هم برای شما کاربردی باشد و هم نیاز به پرداخت هزینه زیاد نباشد. در این صورت کوله های سبک تری را حمل خواهید نمود.

 

اندازه کوله پشتی:

بهتر است که اندازه کوله با  قد شما متناسب باشد. اگر قد کوله برای شما کوتاه باشد باعث می شود که فشار وزن کوله برای شما بیشتر شود و فشاری مضاعف در قسمت میانی کمر ایجاد شود که در مدت زمان طولانی باعث دردهای مزمن در کمر خواهد شد.

 در مقابل اگر قد کیف کوله بلند باشد کیف بر روی عضلات سرینی قرار خواهد گرفت و در نتیجه مانع حرکت مناسب فرد خواهد شد  که تعادل را نیز بهم می ریزد. یک نکته مهم در هنگام خرید کیف کوله وجود دارد که باید به آن توجه ویژه ای داشت و ان این است که هر کوله پشتی برای یک محدوده مشخص اندازه تنه کوهنورد مناسب می باشد (باسن تا گردن). این موضوع شاید در دید اول چندان مهم نباشد اما بدون شک در مسافت های طولان می تواند بسیار مهم باشد.

 در هنگام خرید کوله پشتی باید کوله ای را انتخاب کنید و خریداری نمایید که اندازه تنه شما در محدوده اندازه استاندارد آن باشد. اگر اندازه تنه شما برای دو سایز مختلف کوله مناسب بود همیشه اندازه ای که کوچکتر است را انتخاب نمایید.

 در ایران اکثر کوله هایی که به فروش می رسد کوله های برند اروپایی می باشد که هر کوله تنها در یک سایز ارائه می شود.اما در کوله های آمریکایی این موضوع متفاوت است زیرا هر کوله حداقل در سه سایز کوچک ، متوسط و بزرگ ارائه می شود.

این موضوع می تواند نشان دهنده این باشد که در آمریکا چقدر همه چیز کامل و حرفه ای به مشتری ارائه می شود تا یک کوهنوردی عالی برای فرد در راه باشد. پس با این اوصاف زمانی که می خواهیم در ایران کیفی را انتخاب نماییم اگر سایز آن با میان تنه ما متناسب نبود به سراغ کیف دیگری برویم زیرا کوله های موجود از بازار اروپا به ایران آمده اند و چند سایز از همان کیف مانند بازار آمریکایی وجود ندارد.

 

 

مارک معتبر:

 معتبرترین شرکتهای کوله پشتی های کوهنوردی NorthFace ,Millet ,Lowe Alpine , Deuter وغیره می باشند.

 

پیشنهادات خرید کوله:

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا نیاز است کوله های خارجی گران خریداری نمایید؟ مهمترین دلایل شامل: کیفیت پارچه، زیپ های بسیار با کیفیت در شرایط آب و هوایی گوناگون ، تنظیم بار درست، راحتی و مهمتر از آن اطمینان است.

اکثر کوهنوردان نیاز به ۳ کوله ی قله، یک روزه و سه روزه دارند.

کوله قله قطعا باید سبک باشد و نیاز به هزینه کردن برای خرید کوله های گران قیمت نیست.

کوله های یک روزه خرید با قیمت مناسب کوله پیشنهاد می شود، اگر می خوایهد هزینه بیشتری کنید می توانید برند بیشک دویتر(Dueter) را در نظر داشته باشید..

برای انتخاب و خرید کوله های سه یا چند روزه باید هزینه بیشتری صرف کنید و برندهایدویتر Dueter و یا Millet ,Lowe Alpine را خریداری نمایید

همیشه سعی کنید از فروشگاه معتبر خرید کنید.

 

 تنظیم کوله پشتی روی بدن کوهنورد:

 حال که کوله پشتی مورد نظر خود را انتخاب کرده اید نوبت آن است که متناسب با فیزیک بدن خود بتوانید کیف را تنظیم نمایید. دلیل این تنظیم دقیق، انتقال صحیح وزن بار به بدن شما می باشد.

به نحوی که حدود ۸۰٪ از وزن بار به روی پایین کمر و قسمت لگن منتقل شود و شانه های کوهنورد بیشتر نقش کنترل تعادل بار را داشته باشند.

 

کیف کوهنوردی

برنامه کوه پیمایی

 مراحل تنظیم کوله:

 قبل از تنظیم کوله، آن را با وزنی بین ۷ تا ۱۰ کیلوگرم از لوازم پر نمایید و بعد به سراغ مراحل تنظیم تخصصی بروید. توصیه می کنیم هنگام بلند کردن کوله پشتی به جای اینکه کمر خود را خم کنید زانو ها را خم کنید تا به کمر شما فشار و وزن بیش از حدی وارد نشود و آسیب دیدگی ایجاد نشود. البته این  مورد دربرداشتن تمامی اشیا با هر مقدار وزنی صدق می کند.

۱- در ابتدای کار تمامی بند شانه و کمربند کوله را شل کنید.  

۲- کوله را بر روی دوش خود قرار دهید، شانه ها را بالا بیاندازید تا کوله پشتی بالاتر قرار بگیرد. حال کمربند کوله پشتی را روی استخوان لگن خود تنظیم کنید و کمر بند کوله را سفت ببندید.

۳- بند شانه را با کشیدن رو به پایین سفت ببندید تا کوله به شما نزدیک شود.

تسمه های شانه کوله پشتی باید طوری تنظیم شود که کوله از ناحیه آخرین مهره کمری که به موازات خط ناف در ناحیه پشتی قرار دارد پائین تر نیامده و بیشتر وزن کوله باید توسط کمر به پاها منتقل شود و فقط وزن کمی بروی شانه ها باشد.

۴- در پشت گردن، جایی که بندهای شانه به پشت کوله پشتی متصل می شوند توجه بیشتری داشته باشید.

این قسمت باید در قسمت صاف بین دو کتف کمر شما قرار بگیرد. اگر فکر می کنید محل آن درست نیست و این قسمت برای کوله پشتی شما قابل تنظیم است باید کوله پشتی را در آورید و محل آنرا در کوله پشتی خود تغییر دهید. این قسمت تنها برای کوله پشتی هایی عموما با حجم ۵۰ لیتر به بالا قابل تنظیم است و برای کوله های سبک تر نیازی به این تنظیم نیست و معمولا قابل تنظیم نیز نیستند.

۵- در کوله های بزرگ ، بندی به نام بند کوله کشی وجود دارد. در تصویر ما نیز این بند وجود دارد و همانطور که می بینید این بند از بالای کوله با یک زاویه ۴۵ درجه روی شانه کوهنورد آمده.

در زمان کوله کشی و سنگین بودن کوله می توان با کشیدن این دو بند ، کوله  پشتی را به بدن نزدیک تر نگاه داشت و به بدن در تحمل وزن کوله کمک کرد. این بند در کوله های کوچک وجود ندارد چون نیازی هم ندارند.

۶- آخرین قسمت بستن بند سینه کوله پشتی است. توجه کنید این بند باید مقداری محکم باشد اما نباید موجب سختی تنفس و اختلال در آن باشد. به میزان مناسب آنرا سفت کنید تا  شانه های شما بر اثر وزن کوله به عقب متمایل نشوند و در طول بارکشی در وضعیت طبیعی بمانند.

 

 

آزمایش تنظیم صحیح کمربند کوله

 در اینجا اگر به خوبی تنظیمات کوله پشتی را انجام داده باشید، می توانید یکی از زانوهای خود را ۹۰ درجه خم کنید. در این حالت کمربند کوله شما باید در راستای بالای ران شما و مماس با آن قرار بگیرد.

 

نحوه چیدن وسایل داخل کیف کوله پشتی:

داخل کیف کوله نیز لوازم باید به گونه ای چیده شود که سنگین ترین قسمت حتما باید در نزدیک ترین محل کوله به کمر باشد.

 

کیف کوهنوردی

قرار دادن کیف در معرض نور خورشید

 

مراقبت از کوله پشتی:

۱- سعی کنید هیچ گاه ظرف شیشه ای در داخل کوله و همراه خود حمل نکنید. زیرا اگر این ظرف بشکند تکه های شکسته ظرف احتمال دارد که کیف شما را پاره کند و آن را خراب نماید در نتیجه می تواند برای شما دردسرساز باشد و همچنین ظروف شیشه ای معمولا سنگین هستند و برای شما بار اضافه محسوب می شوند.

۲- اگر مواد نفتی و یا هر چیز دیگری که احتمال دارد نشت کند را با خود حمل می کنید حتما دقت لازم را به کار ببرید. بهتر است این نوع مواد داخل ظرف کاملا محافظت شده قرار بگیرند.

۳- هنگامی که در حالت حمایت یا حمل کوله با طناب از دیواره هستید دقت کنید که طناب یا کارابین حتما از داخل یکی از بندهای کتف و حلقه حمایت کوله عبور داده شود و تنها به بند حمایت اکتفا نشود.

۴- زمانی که استراحت می کنید معمولا کیف کوهنوردی را بر روی زمین می گذارید و قسمت پشتی کیف که در تماس با بدن شما بوده به دلیل تعریق مرطوب شده است. بهتر است این قسمت کیف را در معرض نور خودرشید قرار دهید تا رطوبت آن خشک شود.

۵- زمانی که استراحت می کنید سی کنید کوله را در جای مناسب قرار دهید تا از غلطیدن به پایین جلوگیری شود.

۶- اگر کوله پشتی کثیف شد می توانید خیلی ساده و راحت آن را با آب نیم گرم و صابون بشویید و سپس با آن را با حرارت غیر مستقیم خشک نمایید از رستنیدن حرارت مستقیم به کیف  جلوگیری کنید. هیچ گاه کوله پشتی را با مواد شیمیایی (تاید) نشویید و همچنین از چنگ زدن و انداختن کیف در ماشین لباسشویی خودداری نمایید زیرا مواد ضد آب آن بعد از مدتی از بین خواهد رفت.

۷- زمانی که از کوهنوردی به خانه بازگشتید حتما ظروف کثیف یا مواد غذایی مانده از برنامه و نیز لباسهای خیس و کثیف را از داخل کیف خارج نمایید.

۸- بهتر است یک کاورضد آب برای مراقبت از کوله در مقابل باران و جلوگیری از خیس شدن آن تهیه نمایید. (پارچه ای ضدآب به اندازه سطح کوله تهیه و دور آن کش می دوزیم. هنگام حرکت در زیر باران و یا در مواقعی که کوله در بیرون چادر است می توان از آن استفاده کرد).

۹- اگر کوله پشتی دچار آسیب و پارگی شد در سریعترین زمان ممکن آن را ترمیم کنید.

۱۰- قبل از اجرای برنامه از سالم بودن کوله خود اطمینان حاصل کنید.

۱۱- زمانی که می خواهید در برنامه های بلند مدت شرکت نمایید بدون شک مجبور هستید کوله پشتی را داخل صندوق اتوبوسها و یا باربند قرار دهید که با مشکل کثیف شدن، خیس شدن و یا پاره شدن کوله رو به رو خواهید شد. برای این زمان بهتر است کیسه ای برای حفاظت از کوله پشتی تهیه نمایید.

کوله پشتی مسافرتی فوروارد مدل FORWARD FCLT8000

 

نکته پایانی:

 مجموع وزنی که یک فرد مجاز به حمل آن است برای افراد با تناسب اندام حداکثر یک سوم وزن شخص و برای افراد عادی حداکثر یک چهارم وزن فرد می باشد.

بهتر است یک رنگ مناسب را برای کیف کوهنوردی خود انتخاب نمایید تا در هر برنامه ای بتوانید از آن استفاده نمایید. در واقع بهتر است که کیف رنگی مخالف رنگ محیط داشته باشد تا از فاصله دور به خوبی نمایان باشد همچنین می توانید از روکش کوله (کاور) با رنگ های مختلف که هم رنگ محیط نباشد، استفاده نمایید.

برای مثال در محیط برفی از روکش قرمز، در جنگل از نارنجی یا زرد و در شب یا محیط های تاریک از رنگ سفید یا روکش شبرنگ استفاده نمایید تا اگر در شرایطی اضطراری گیر افتادید به این روش قابل دید باشید. بهتر است کاور کوله پشتی برای جلوگیری از آسیب به پارچه کوله همراه خود داشته باشید.

 

 

 

 

کوله پشتی های آمرکایی دارای چه سایزهایی می باشند؟

دارای سه سایز کوچم، متوسط و بزرگ

کوله پشتی های کوهنوردی شامل چند نوع و دسته می باشند؟

کوهنوردی، کوهنوردی فنی یا آلپی، طبیعت گردی و کمپینگ، سنگ نوردی، غارنوردی و …

آیا جنسیت می تواند بر نوع کوله پشتی تاثیرگذار باشد؟

بله زیرا کوله پشتی ها ویژه آناتومی حانم ها و آقایان طراحی شده اند و بهتر است کیف را متناسب با جنسیت انتخاب نمود

نحوه چیدن وسایل داخل کیف کوله پشتی بهتر است به چه صورت باشد؟

سنگین ترین قسمت باید در نزدیک ترین محل کوله به کمر باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *